Porvoon Butchers vakuuttavaan voittoon ECG:stä

Vaahteraliigakauteen ennakkosuosikkina lähtenyt Porvoon Butchers alkaa yltämään odotetulle tasolle sarjan lähestyessä ratkaisun hetkiä. Perjantaina joukkueen kotikentällä kaatui East City Giants vakuuttavan pelin päätteeksi lukemin 48-10 (41-7).

Porvoon Butchersin ja East City Giantsin kesäkuun lopun kohtaaminen oli trilleri, jossa hallitseva mestari onnistui vääntämään nuoresta vastustajastaan niukan kahden pisteen voiton 34-32.  Perjantaina kentällä dominoi yksi joukkue joka olisi voinut nakuttaa taululle runsaasti suuremmat lukemat, mikäli vauhtia olisi pidetty päällä loppuun saakka.

Kotijoukkue Butchers oli käyttänyt kahden viikon ottelutaukonsa hyödyllisesti ja esiintyi kahden kotitappion jälkeen porvoolaisyleisölle hyvällä peli-ilmeellä. Bye-viikon aikana Butchers ehti vaihtamaan puolustuksen koordinaattorin sekä värväämään uuden yhdysvaltalaisen laitahyökkääjän.  Molemmat muutokset vaikuttivat erinomaisilta ratkaisuilta.

Porvoolaisten miehistöstä löytyi runsaasti iloisia onnistujia. Pelinrakentaja Donovan Isom pelasi tasapainoisen pelin, keskushyökkääjä Christian Powell keräsi juoksuillaan 111 jaardia ja kaksi touchdownia ja tuore laituri Keith Coffee ihastutti kotiyleisöä kahdella touchdownilla ja niiden tuuletuksilla. Coffeelle palkinnoksi onnistuneesta debyytistään valinta ottelun vakuuttavimmaksi pelaajaksi.

Puolustuksessa Rassie Littlejohn terrorisoi ECG:n lentopotkumiehistöä kahdella blokillaan, Kaapo Viuha nappasi kaksi syötönkatkoa ja Dal´Mont Gourdine säkitti pelinrakentajan neljästi. Viuha ja Gourdine jahtaavat loppukauden peleissä ahnaasti liigan yhden kauden intteri- ja säkkiennätyksiä. Kotitappioputkensa katkaiseen Butchersin osalta voidaan sanoa, että kaikki hyvin Porvoon rintamalla.

Norman Douglas säkitettiin perjantaina kuusi kertaa (Kuva: Laura Helminen)

Douglas säkitetty 20 kertaa kolmessa viime pelissä

East City Giants omasi teoreettisen mahdollisuuden nousta pudotuspeleihin ennen viikonlopun liigakierrosta, mutta nyt matematiikka ei ole enää hienon kauden pelanneen joukkueen puolella.  ECG tulee päättämään kautensa lauantaina 29.8. kotiottelussa Wasa Royalsia vastaan.

Perjantaina ECG:n hyökkäys jatkoi siitä mihin edellisessä pelissä jäätiin. Pelinrakentaja Norman Douglas väläytteli välillä nopeuttaan ja heittokättään, mutta pallo ei vieläkään irtoa miehen kädestä riittävän nopeasti.  Porvoossa Douglas rusikoitiin kentän pintaan aloituslinjan takana kuudesti. Kun pelinrakentaja säkitetään kolmessa perättäisessä pelissä yhteensä 20 kertaa ei vikaa voida hakea yksinomaan vastustajan erinomaisuudesta.

Joukkueen suuri murheenkryyni, juoksupeli ei myöskään ollut parhaassa kuosissaan perjantaina. Kaikkiaan ECG eteni juosten 19 jaardia. Lukema pudotti helsinkiläisten ottelukohtaisen juoksujaardikeskiarvon 40 jaardiin. Lukema on liigan heikoin, eikä se ole riittävä otteluiden voittamiseen.

Giants lähti peliin ilman yhdysvaltalaista takapuolustajaansa Nolan Bernatia ja se avasi Butchersille luvattoman paljon tilaa takakentällä.

Butchers nousi voitollaan kymmeneen sarjapisteeseen ja taistelee yhä playoff-pelien kotiedusta. ECG:n kausi on yhtä Royals-peliä vaille valmis.

 

Tutustu:  Ottelun tilastot

Kuva:  Laura Helminen

Scroll to Top